"Daj, poglej na uro!" piše v obvestilu Agencije za energijo, ki smo ga septembra prejela vsa slovenska gospodinjstva. Obvestilo nas opozarja na spremenjeno obračunavanje omrežnine. Od 1. oktobra 2024 dalje omrežnina temelji na dejanski uporabi električnega omrežja – večja obremenitev pomeni višje stroške.
Gospodinjstva in podjetja, ki uporabljajo toplotne črpalke ali druge večje porabnike električne energije (npr. električne polnilnice, savne itd.), bodo posledično plačevala več, še posebej v višji sezoni (november – februar) ob delavnikih, med 7. in 14. uro ter 16. in 20. uro, ko je omrežnina najdražja.
Pametno upravljanje teh naprav in preusmerjanje porabe električne energije v čas, ko je omrežje manj obremenjeno in je omrežnina nižja, lahko znatno zniža stroške elektrike. A kaj storiti, ko naprave, kot so toplotne črpalke, delujejo tudi takrat, ko je energija najdražja, in svojega življenjskega ritma ni vedno mogoče prilagajati tem časovnim oknom?
Skok na temo:
- Obračun električne energije po novem
- Ali že uporabljate toplotno črpalko za ogrevanje ali o tem šele razmišljate?
- Zaščitite svoj proračun in preprečite višje račune za elektriko
- REDUXI za nadzor nad stroški energije
Obračun električne energije po novem
Obračun električne energije po novem prinaša nekatere spremembe za vse nas. Kaj vse je dobro vedeti o novem obračunu elektrike oz. o novem obračunavanju omrežnine, vam bomo pojasnili v nadaljevanju.
Glavni cilji prenove obračunavanja omrežnine
Pomembni cilji novega načina obračunavanja omrežnine so:
- Pravičnejša porazdelitev stroškov – tisti, ki omrežje obremenjujejo več, bodo tudi plačevali več
- Spodbujanje premikanja porabe električne energije v obdobja, ko je omrežje na sistemski ravni manj obremenjeno
- Spodbujanje hitrejšega in obsežnejšega vključevanja obnovljivih virov energije (OVE), toplotnih črpalk in električnih polnilnic v sistem
- Spodbujanje učinkovite rabe energije, razvoja omrežij ter naložb v trajnostno energetsko prihodnost
Ključne spremembe prenove obračuna omrežnine
Nov način obračunavanja omrežnine prinaša naslednje novosti:
- Dve letni sezoni in 5 časovnih blokov preko celega leta - sezonska in dnevna diferenciacija tarifnih postavk obračunavanja omrežnine
- Dogovorjena in presežna obračunska moč
- Večja stroškovna obremenitev tarifnih postavk za moč
Dve letni sezoni in novi časovni bloki
Uvaja se sezonska in dnevna diferenciacija tarifnih postavk obračunavanja omrežnine. Koledarsko leto se po novem deli na:
- Višja sezona: november, december, januar, februar
- Nižja sezona: marec, april, maj, junij, julij, avgust, september, oktober
Omrežje je v hladnejših mesecih bolj obremenjeno, zato so po novem v višji sezoni omrežnine dražje. V nižji sezoni, torej v toplejših delih leta, pa je cena omrežnine nižja. Omrežnina je dražja v višji sezoni, med delovniki, medtem ko je cenejša v nižji sezoni in ob vikendih ter praznikih.
V vsakem dnevu so trije časovni bloki. Omrežnine se torej razlikujejo tudi glede na čas v dnevu. Na letnem nivoju je pet različnih časovnih blokov: znotraj posamezne sezone se po novem zvrstijo štirje časovni bloki, v sklopu teh pa trije znotraj enega dne – dnevi so ločeni na delovne dni in dela proste dni.
Dnevna obdobja prehajanja časovnih blokov:
0:00 – 6:00; 6:00 – 7:00; 7:00 – 14:00; 14:00 – 16:00; 16:00 – 20:00; 20:00 – 22:00; 22:00 – 24:00
Zelena barva: najugodnejša uporaba omrežja
Rumena barva: srednja cena uporabe omrežja
Rdeča barva: najdražja uporaba omrežja
Najdražji časovni blok 1 nastopi le v višji sezoni, najcenejši časovni blok 5 pa le v nižji sezoni. Torej, najdražja cena omrežnine je ob delavnikih v višji sezoni med 7:00 do 14:00 ter med 16:00 in 20:00. (časovni blok 1).
Več informacij o novih časovnih blokih pridobite tudi na spletni strani URO.SI.
Dogovorjena in presežna obračunska moč
Dogovorjeno obračunsko moč določi elektrooperater sistema glede na vašo preteklo uporabo omrežja. Praviloma je določena kot povprečje treh največjih obremenitev v pretekli višji sezoni.
Uporabniki bomo vsako leto na računih za junij, julij, avgust in september obveščeni o dogovorjeni moči za vsak posamezen časovni blok, kar bo podlaga za obračun omrežnine v naslednjem koledarskem letu.
Dogovorjeno obračunsko moč lahko brezplačno spremenite. Dogovorjena obračunska moč je navedena za vsak časovni blok posebej in se lahko med njimi razlikuje.
Presežna obračunska moč je v bistvu dosežena moč uporabnika nad dogovorjeno obračunsko močjo v posameznem časovnem bloku. Presežna moč se torej obračunava, ko uporabnik prekorači dogovorjeno moč.
Presežna obračunska moč se bo dodatno zaračunavala, vendar šele po dveh letih po začetku uporabe novega sistema. Za leti 2024 in 2025 se presežna obračunska moč ne bo obračunala za uporabnike sistema s priključno močjo do vključno 43 kW, ki obenem ne bodo spremenili s strani distributerja določene dogovorjene moči.
Dogovorjena in presežna moč in ostale podobne informacije so podrobneje pojasnjene tudi na spletni strani URO.SI.
Večja stroškovna obremenitev tarifnih postavk za moč
Omrežnina se plačuje:
- za preneseno količino električne energije – omrežnina za energijo
- glede na obremenjevanje omrežja – omrežnina za moč
Tarifna postavka za moč oziroma energijo se po novem določi za posamezno uporabniško skupino (0-4) in posamezen časovni blok. Več na URO.SI.
Kot že omenjeno, se obračunska moč (omrežnina za moč) po novem določi glede na dejansko uporabo omrežja in se obračuna glede na:
- dogovorjeno obračunsko moč in
- tarifno postavko za moč za pet različnih časovnih blokov.
Pomembna novost je izrazito večja stroškovna obtežitev tarifne postavke za moč v primerjavi s tarifno postavko za energijo. Do zdaj je večji del stroškov omrežnine odpadel na tarifno postavko za energijo.
Npr. lastniki sončnih elektrarn, vključeni v shemo letnega net meteringa, v primeru več proizvedene energije, kot jo bodo prevzeli iz omrežja, ne bodo plačali nič za energijo niti za omrežnino za energijo, bodo pa plačali več omrežnine za moč, ki se bo obračunala glede na dogovorjeno moč in tarifno postavko za moč za pet različnih časovnih blokov.
Obračun električne energije
Nov način obračunavanja omrežnine pa ne vpliva na dobavo električne energije in tarifne postavke, ki še naprej ostajajo nespremenjene. V veljavi torej ostajajo VT, MT in ET obračunavanja porabe električne energije.
S 1. januarjem 2024 je stopila v veljavo Uredba, ki določa najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno električne energije. Po tej ceni bodo gospodinjski odjemalci predvidoma do konca februarja 2025 plačevali 90 % električne energije, preostalih 10 % pa bo obračunanih po ceni rednega cenika. Kako se bodo cene električne energije zaračunavale kasneje v letu 2025, za zdaj ostaja neznanka.
Ali že uporabljate toplotno črpalko za ogrevanje ali o tem šele razmišljate?
Gospodinjstva in podjetja, ki uporabljajo toplotne črpalke ali druge večje porabnike električne energije (npr. električne polnilnice, savne itd.), bodo posledično plačevala več za omrežnino. Tudi gospodinjstva, ki imajo sončno elektrarno obremenjujejo omrežje bolj kot drugi odjemalci.
Pametno upravljanje teh naprav in preusmerjanje porabe električne energije v čas, ko je omrežje manj obremenjeno in je omrežnina nižja, lahko znatno zniža stroške elektrike. Prilagajanje odjema omogoča tudi dolgoročno znižanje dogovorjene moči in posledično razbremenitev omrežja, bolj učinkovit zeleni prehod ter nižji mesečni račun za elektriko.
Vendar na kakšen način doseči pametno upravljanje toplotne črpalke in drugih sistemov v stavbi? Ročno prilagajanje toplotne črpalke in usklajevanje vseh porabnikov in proizvajalcev električne energije novim časovnim oknom verjetno ni mogoče, kajne? Torej, če vaše prostore že ogreva toplotna črpalka ali bo to vaša prihodnja izbira berite dalje…
BREZPLAČNO STROKOVNO SVETOVANJE
Zaščitite svoj proračun in preprečite višje račune za elektriko
Tukaj nastopi Reduxi – pametni krmilnik, ki namesto vas 24 ur na dan optimizira porabo električne energije glede na ceno in ter spreminja način KAKO, KJE IN KDAJ se energija GENERIRA, DISTRIBUIRA, PORABLJA in SHRANJUJE.
Če že imate ali razmišljate o nakupu toplotne črpalke, doma polnite električno vozilo ali imate na strehi sončno elektrarno, je Reduxi prava rešitev za vas. S pomočjo naprednih algoritmov Reduxi nadzira in upravlja porabo energije, kar prinaša nižje račune za elektriko.
Reduxi: Pametni krmilnik za učinkovito upravljanje z električno energijo
Reduxi upravlja s celotnim sistemom in preprečuje višje račune za elektriko, saj:
- Preprečuje vaše prekoračitve dogovorjene moči, ki jo določi elektrooperater, kar bo v bodoče (praviloma od 1.10.2026 dalje) bistveno povišalo vaš račun za elektriko.
- Omogoča dolgoročno znižanje dogovorjene moči in posledično zmanjšanje stroškov omrežnine.
Katere sisteme lahko poveže in upravlja Reduxi?
Reduxi zagotavlja uravnovešen odjem elektrike, energetsko učinkovitost, učinkovito rabo zelene energije ter nižje stroške elektrike s tem, da poveže in upravlja naslednje sisteme:
- Toplotna črpalka,
- Sončna elektrarna,
- Električna polnilnica,
- Hranilnik električne energije,
- Električno omrežje.
Upravljanje toplotnih črpalk
Reduxi optimizira delovanje toplotne črpalke glede na povezane sisteme in prilagaja ogrevanje glede na cene elektrike v posameznih časovnih blokih. V obdobjih ugodnejših cen, vaša toplotna črpalka deluje s povečano močjo, v času dražjih tarif pa z zmanjšano močjo oz. preklopi na energijo iz sončne elektrarne ali domačega hranilnika. To zmanjšuje stroške omrežnine, ne da bi vplivalo na vaše udobje. Vse toplotne črpalke, ki jih trži Veto Group, so združljive s sistemom Reduxi. Namestitev Reduxija torej svetujemo vsem, ki se že ogrevate ali se boste v prihodnje ogrevali s toplotno črpalko.
S premišljeno prilagoditvijo, na primer s premikom obratovanja toplotne črpalke v obdobja, ko je omrežje manj obremenjeno in je omrežnina cenejša, bo investicija v toplotno črpalko hitreje povrnjena in vaši računi za elektriko nižji.
Funkcionalnosti Reduxija
Reduxi učinkovito upravlja s celotnim sistemom doma ali v podjetju, omogoča varovanje varovalk in zniževanje konične moči. Osnovne funkcionalnosti Reduxija so:
- Beleženje pretekle porabe električne energije,
- Nadzor in analiza porabe,
- Napovedovanje porabe in proizvodnje iz obnovljivih virov,
- Izvedbo pametnih strategij glede na cenovne bloke,
- Pametno polnjenje električnih vozil, baterij in uporabo HVAC na podlagi tržnih podatkov,
- Pametno upravljanje naprav in prilagajanje odjema glede na cene elektrike,
- Uporabo elektrike iz oddaljenih sončnih elektrarn…
Podatki v realnem času prek aplikacije
Z aplikacijo lahko spremljate porabo, proizvodnjo in shranjevanje električne energije ter nadzorujete več naprav na različnih lokacijah (hiša, stanovanje, vikend, podjetje). Na podlagi izmerjenih podatkov lahko učinkovito prilagajate dogovorjeno moč, umetna inteligenca pa zagotavlja, da v pravem času proizvedete, porabite ali shranite ravno pravo količino električne energije.